Dorsz atlantycki

Dorsz atlantycki


Drapieżna ryba morska występująca w północnej części Oceanu Atlantyckiego i w morzach północnej Europy. Ubarwienie szare, czasami oliwkowe z jaśniejszym podbrzuszem. Ubarwienie innych  podgatunków dorsza atlantyckiego bywa zróżnicowane i jest zależne głównie od środowiska w którym występują.  Odżywiają się głównie rybami, skorupiakami i głowonogami.  Ma wydłużone ciało z dużą i szeroką głową, na podbródku znajduje się charakterystyczny wąs. Ryba o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym (przepisy kulinarne z dorsza).

Na skutek intensywnych połowów  dorsza, w Bałtyku jest gatunkiem zagrożonym. Na skutek restrykcyjnych limitów połowowych wprowadzonych przez UE, mających na celu odbudowanie gatunku, doprowadziło to do załamania rybołówstwa w Polsce. Aktualnie populacja tych  ryb systematycznie się zwiększa, jednak  w zdecydowanej większości łowi się osobniki niewielkie, rzadko przekraczające kilka kilogramów.

W Norwegii rybołówstwo ma znaczenie kluczowe, dlatego to Norwegowie wprowadzili duży reżim gospodarczy związany z limitami połowów. Wynikiem tego są obowiązujące wymiary ochronne tych ryb oraz limity wywozowe dla wędkarzy.  

W Norwegii podejmuje się także próby hodowli dorsza, projekty te znajdują się dopiero w początkowej fazie i borykają się z wieloma problemami. Jednym z nich są choroby na które zapadają hodowlane dorsze. Istnieje podejrzenie że dorsze hodowlane przenoszą wiele chorób na populację dziko żyjących ryb tego gatunku.    


Wymiar ochronny:

Na północ od 62° N - 44 cm, na południe od 62° N - 40 cm.

Rekord wędkarski:

47,025 kg

Metody połowu

  • pilkery,
  • wszelkiego rodzaju gumy,
  • filet,

Uwagi:

Wiele dorszy łowionych w Norwegii jest zarażonych nicieniem, pasożytami o długości dochodzącej do 4 cm, można je dostrzec w trakcie filetowania. Najwięcej tych pasożytów dostrzegliśmy w podgatunkach dorsza atlantyckiego.

Wędkarski rekord:

Link

(nazwa norweska: Torsk, angielska: Cod , niemiecka: Dorsch, łacińska: Gadus morhua)

Przykładowy zestaw wędkarski


Multiplikator Okuma Solterra 10LX

Plecionka Power Pro 40 lb / 30 lb, wytrz

Solvkroken Svenskepilk Rustfri Deco

Penn Overseas Inner Line 2,10m 30 lbs

Danie z ryby: Dorsz atlantycki

Dorsz zapiekany z dynią

czytaj...

Danie z ryby: Dorsz atlantycki

Roladki dorszowe w sosie pomarańczowym

czytaj...

Danie z ryby: Dorsz atlantycki

Stockfish z Grilla

czytaj...