Czarniak - torpeda w wodzie na spinning.


Czarniaki Wyprawy wędkarskieCzarniak to bardzo silna ryba występująca wzdłuż całego wybrzeża Norwegii. Przeciętnie osiąga 60–100 cm długości. Największe rekordowe okazy tych czarnych torped przekraczają metr długości i mogą ważyć 25, a nawet i 30 kg. Spotkanie z takimi rybami będzie należało do rzadkości, co nie znaczy że nie jest to możliwe, to jednak temat na inny artykuł.

Skupmy się na nieco mniejszych przedstawicielach tego gatunku, mam na myśli ryby które najczęściej nie będą przekraczały 15 kg, a które powszechnie mogą występować na naszym łowisku. To wymarzony przeciwnik, którego zacięcie i hol sprawi każdemu wędkarzowi morskiemu wiele radości, szczególnie jeśli dobierzemy się do nich przy wykorzystaniu metody spinningowej. Do czego gorąco zachęcamy.

Czarniaki to ryby typowo sportowe i okazy ważące już cztery czy pięć kilogramów potrafią dać się mocno we znaki. No ale po kolei co i jak na naszej wyprawie wędkarskiej aby skutecznie dobrać się do naszych torped.

Czarniaki są rybami stadnymi, wędrownymi, przebywającymi na różnych głębokościach. Równie dobrze znajdziemy je tuż pod lustrem wody, jak i w toni poniżej 200 m i większej. Najczęściej jednak występują na głębokości od 20 do 80 m. Sei, bo taką nazwę w języku norweskim nosi ta ryba, żyje w stadach w których znajdują się ryby najczęściej o zbliżonych wymiarach, długości i wadze, najczęściej więc to ten sam rocznik. Jeżeli znajdziemy już właściwe stado zabawa może być przednia, wyskoki nad wodę, agresja przy braniu, zdecydowane odjazdy, to chyba wszystko co wędkarz morski lubi najbardziej.

Jeśli chcemy w pełni poczuć co oznacza hol tej ryby, powinniśmy zastosować wędkę spinningową o ciężarze wyrzutowym ok. 100 - 150 g, który dla wielu okaże się w miarę uniwersalnym wyborem. Do tego kołowrotek klasy 4000 - 5000, np. Shimano 4000 RG-BT lub Penn Sargus 5000. Generalnie te które wyposażone są w dobry, precyzyjny hamulec. Plecionka o przekroju 0,2 mm lub żyłka o przekroju 0,3 mm będzie dobrym wyborem.

Przy tak skonstruowanym zestawie stosowane przynęty nie powinny przekraczać 100 g. Ze względu na niezbyt duże pyski czarniaków, przynajmniej w porównaniu z dorszem, długość stosowanych gum nie powinna przekraczać 15 cm. Oczywiście ich wagę i wielkość dobieramy do warunków panujących na łowisku, tj. głębokości, dryfu i prądów morskich.

Guma

Guma

Guma

Guma

Kopyto

Do łowienia czarniaków możemy także wykorzystywać woblery lub muchy.

Wobler

Wobler - Wyprawy na ryby

 

Po namierzeniu ryb przy pomocy echosondy przynętę prowadzimy stosunkowo szybko, warto przy tym stosować chwilowe przystanki. Brania są bardzo agresywne, po których często następuje zdecydowany odjazd. Zatem regulacja hamulca przed wypuszczeniem naszej przynęty jest wskazana.

Czarniaki żerują na mniejszych rybach, między innymi na makrelach, śledziach, a także mniejszych przedstawicielach własnego gatunku i miejsca przebywania właśnie tych ryb będą doskonałymi miejscami do łowienia czarniaków. Czarniaki najczęściej znajdziemy tuż za lub pod stadem namierzonych przez nas ryb.

Innym razem przy naszych poszukiwaniach możemy natknąć się na przemieszczające się duże, zbite stada czarniaków, najczęściej wówczas brania nie mają końca

Kolejnym miejscem w których możemy spotkać czarniaki, to okolice hodowli łososi. Ryby te wykorzystują możliwość zdobycia łatwego pożywienia, czyli wysokokalorycznej karmy którą odżywiają się łososie, a która jest wypłukiwana z tych miejsc. Jeśli mamy zamiar sprawdzenia okolic hodowli pamiętajmy tylko o zachowaniu minimalnych odległości od hodowli, grożą za to surowe sankcje.

Czarniaka możemy łowić również z brzegu byle tylko kręciły się z zasięgu rzutu śledzie, makrele i czerniaczki za którymi podążać będą duże osobniki min czarniaka i dorsza.

Metodę tę możemy wykorzystać do połowu małych czarniaków, to przecież dobra przynęta na nasz zestaw do połowu np. halibuta. Na żyłce montujemy zestaw na makrele, lub własny zestaw wykonany na trochę większych hakach 4/0.

Zespół Norwegia na Ryby

Data: 2013-03-24